"Denizaşırı ülkeler için gönüllü servisi" (VSO) ile işbirliği yapan Randstad, katıldığı gönüllü çalışmalar ile örnek olmaya devam ediyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde düzenlenen etkinlikler ve aktivitelerle gönüllülük konusunun önemine dikkat çekmeye çalışan Randstad'ın yeni gönüllü çalışanı ise Jelda Veninga. Hollanda merkezde çalışan Jelda Veninga, 2009 Eylül ayından beri Namibya Eğitim Bakanlığı'nda gönüllü İnsan Kaynakları Danışmanı olarak çalışıyor.

Eğitim Bakanlığı'nın bulunduğu Kavango bölgesinde çalışan Veninga, 10 kişilik bir ekip ile toplam 3 bin 500 öğretmenin yönetiminden sorumlu. Yoksul insanların ve HIV pozitif hastaların yoğun olduğu bir bölgede gönüllü olarak çalışan Veninga, bakanlığın kaynaklarının çok kısıtlı, yapının ise oldukça hiyerarşik olduğunu belirtiyor.

Veninga, Namibya ve orada yaptığı iş hakkında şunları söylüyor: "Gönüllü olarak buraya gelmeden önce, 2 Randstad gönüllüsü daha bakanlığın İK departmanında çalışmıştı. Bizler burada nasıl daha fazla verimli olunabileceğine dair planlama ve organizasyonlar yapıyoruz. Şu anda dijital insan kaynakları veri tabanı oluşturuyorum. Çalışanlarla ilgili tüm bilgiler bilgisayara giriliyor. Böylece bundan sonra yöneticiler çalışanlarla ilgili bir şey sorduğunda, bu bilgileri binlerce evrakın arasından değil, bilgisayar ortamından temin edebiliyor olacağız. Bu sayede ciddi ölçüde zamandan da tasarruf etmiş olacağız.'

'Namibya`da diğer gönüllülerden ve onların tecrübelerinden birçok şey öğrendim. Burada sadece çalışmıyoruz aynı zamanda gezme imk-nı da buluyoruz. Namibya doğa harikası bir ülke."