Global ekonomik daralma Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'da da işsizlik oranının hızlı yükselmesine neden oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Anketi'nin, Ocak-Şubat-Mart - 2009 dönemini kapsayan, Şubat sonuçlarına göre, işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,2 puan artarak yüzde 16,1'e yükseldi. İşsiz sayısı ise 1 milyon 125 bin kişi artarak 2 milyon 677 binden 3 milyon 802 bine çıktı.
Şubat ayının Türkiye'de krizin etkilerinin daha fazla yaşandığı ay olduğuna dikkat çeken Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında işsizlik oranlarında düşme beklediklerini söyledi. Şubat ayında %23.8'lik düşüş gerçekleştiren sanayi üretim endeksi mart ayında yüzde 20,9 düşüş ile ilk toparlanma işaretini verdi. Kapasite kullanım oranı da Ocak ve Şubat aylarında yüzde 63,8 ile en alt seviyedeyken mart ayında yüzde 64,7'ye yükseliş yaşadı. Nisan ayı kapasite kullanım oranı da yüzde 66,8'e çıktı. Bu veriler ışığında ekonomik gelişmeye bağlı işsizliğin Şubat ayındaki zirveden sonra mart ve nisan aylarında daha düşük çıkması bekleniyor.

Avrupa Birliği (AB) 16 üye ülkesinden oluşan Euro bölgesinde de Nisan ayında açıklanan son veriler işsizlik oranın yüzde 9,2'ye çıktığını gösteriyor. Bu oran Eylül 1999'dan bu yana kaydedilen en yüksek işsizlik oranı oldu. Eurostat 2 Haziran'da yaptığı açıklamada Euro bölgesinde işsiz sayısını 396 bin artarak 14,5 milyon kişiye ulaştığını açıkladı.

En düşük işsizlik oranı Hollanda (yüzde 3) ve Avusturya'da (yüzde 4,2) kaydedildi. HIS Global Insight'ta Avrupa başekonomisti Howard Archer; AFP'ye yaptığı açıklamada Avrupa'nın istihdamda kendini toparlamaktan çok uzak olduğunu söylüyor. Ayrıca 'Tüm Euro bölgesinde ekonomik daralma oranının önemli ölçüde yavaşladığına dair artan işaretler olsa da- İşsizliğin hızla ilerleyen bu artışına engel olmak olası değil' diye konuşuyor. Euro bölgesinden daha olumlu haberler de var. Mayıs ayı Purchasing Managers Index'e (Satın alma yöneticilerinden elde edilen bilgilerle hesaplanan endeks) göre üyeleri arasındaki endüstriyel faaliyetler, beklentinin üzerinde bir artış gösterdi.
;