Tüm dünyada nüfusun yaşlanmasıyla bireylerin, emeklilik dönemlerinde finansal açıdan daha rahat edebilmek için önemli ölçüde daha fazla hazırlık yapmaları gerekmekte.

Bu, HSBC tarafından yürütülen küresel bir çalışmanın ulaştığı bir sonuç. Bu çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 19'u, yaşlılık dönemleri için gerekli olan birikimin ödenmesini nasıl planladıkları sorusuna 'bilmiyorum' yanıtını verdiler.

'Emekliliğin Geleceği' başlığını taşıyan rapora göre, katılımcıların yüzde 16'sı da çalışma hayatından çekildiklerinde devletin bağlayacağı emeklilik maaşıyla yetinebileceklerini düşünüyor.

Hükümetler ise giderek büyüyen emekli ödeneklerinin oluşturduğu yükü hafifletmenin yollarını arıyor. Çalışmaya Fransa'dan katılanların yüzde 38'i emekliliklerindeki gelirlerinin birikimini şimdiden nasıl yapacaklarını bilmiyor ve İngiltere'deki katılımcıların yüzde 40'ı ise bu konuda bir plan yapmıyor.

Yaşlılığa finansal açıdan hazırlıkta en yüksek oranlar Malezya (yüzde 84), Çin (yüzde76) ve Hindistan'da (yüzde76) görülüyor.

HSBC'nin yatırım, emeklilik ve tasarruf bölümünün başında bulunan David Wells, 'Dünya nüfusunun yaşlanmasına ve hem devlet hem de şirket emeklilik maaşlarının düşürülmesine karşılık olarak insanların kendi geleceklerini güvenceye almak için harekete geçmeleri ve kendi sorumluluklarını almaları gerekmektedir,' diyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), artık küresel bir finansal canlanma olduğu bilgisini vermekteyse de büyüme hızı, ülke ekonomileri arasında farklılıklar göstermektedir.