European Confederation of Private Employment Agencies EUROCIETT (Avrupa Özel İstihdam Büroları Konfederasyonu) Başkanı Annemarie Muntz, 2 günlük bir seminer için İstanbul'a geldi.

;

Muntz, dönemsel çalışma konusunda genelde sendikalar, hükümet ve ekonomistlerle sorunlar yaşadıklarını söyleyerek, 'Bizim işçileri aldattığımızı, onlara haklarını vermediğimizi, maaşları kestiğimizi söylüyorlar. Tüm bunlar saçmalık. Bugün rakamlarla, gerçeklerle konuşmak için, diğer paydaşlarla nasıl başa çıkacaklarına dair argümanlar vermek için buradayız. Pek çok ülkede diğer paydaşlarla tartışmalar, diyaloglar, toplantılar yapıyoruz, çünkü birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Birçok ülkede kollektif çalışma anlaşmalarımız var çünkü sendikalarla ortak amaçlarımız var' dedi.

Esnek çalışma modellerinin uygulandığı ülkelerin krizi daha rahat atlattığına dikkat çeken Muntz, araştırmaların bir ülkede ne kadar çok yasal istihdam ajansı varsa kayıtdışı çalışan sayısının da o kadar azaldığını gösterdiğini söyledi. Muntz, istihdam sektörünün hızla değiştiğini, alışılmış olan tam zamanlı sürekli işlerin yerini alışılmış olmayan dönemsel işlerin aldığını, sendikalar dahil tüm paydaşların bu gelişmelere uyum sağlaması gerektiğini belirtti.

;