Geleceğin meslekleri arasında ''vücut parçası imalatçısı'', ''iklim değiştirme uzmanı'', ''uzay rehberi'', ''hafıza artırma cerrahı'', ''sanal karmaşa uzmanı'' gibi sıra dışı işler bulunuyor.

Doktor , öğretmen, avukat olmayı hayal eden gençlerin önüne yakın gelecekte ''vücut parçası imalatçısı'', ''iklim değiştirme uzmanı'', ''uzay rehberi'', ''hafıza artırma cerrahı'' ve ''sanal karmaşa uzmanı'' gibi sıradışı meslek tercihleri de gelecek. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) yayın organı İşveren'in son sayısında yakın gelecekte ortaya çıkacak mesleklere ilişkin öngörüleri değerlendirdi.

Öngörülere göre, ''insan yedek parçası üretimi'' olarak da nitelendirilen ''vücut parçası imalatçılığı'' popüler mesleklerden biri haline gelecek. Bu işi seçen kişi, hücre ve gen teknolojisindeki ilerlemelerden faydalanarak hasarlı, hastalıklı ve hatta eskimiş organların yerine yenilerini üretecek. Ayrıca geleceğin gözde meslekleri arasında beynin kapasitesini artırmaya yönelik çalışacak ''hafıza artırma cerrahları'' ile ay ve yakın gezegenlerdeki hayatı yaşanılır kılacak ''uzay mimarları'' bulunuyor. Küresel ısınmanın sonuçlarını tersine çevirebilecek iklim değiştirme uzmanları da gelecekte ''iyi kazanacak'' mesleklerden.

Geleceğin işlerinin tümü ''eğlenceli'' ya da ''temiz'' olmayacak. Hastalıkların yayılmasını engellemekle görevli ''karantina uzmanları'', siber suçlulara karşı korunmayı amaçlayan ''atık veri temizleyicileri'' ile de tanışılacak.