İş arama sürecinde insan kaynakları firmaları ve danışmanları ile iletişime geçmek sizi hedefinize bir adım daha yakınlaştırır.

Size kariyerinize nasıl devam edebileceğinizi ve bunun için neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi verip yönlendiren danışmanlık firmaları gerek özgeçmişinizi hazırlarken gerekse iş görüşmelerinde nasıl davranmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirir.

Sizin en doğru pozisyonda ve en doğru şirkette çalışmanız için çalışan İK danışmanlık firmaları aynı zamanda yapacağınız iş görüşmelerinde de yanınızdadır. Siz her ne kadar iş görüşmesine gitmeden önce şirket ve pozisyon hakkında araştırma yapsanız da danışmanlık şirketinden daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Dolayısıyla danışmanınıza daha detaylı sorular sorarak kendinizi görüşmeye hazırlayabilirsiniz. Kimlerle görüşeceğinize dair bilgi alırken, bu kişilerin işe alım kararını vermedeki yetkilerini sorabilir bu sayede kiminle görüştüğünüzü ve nasıl bir görüşme yapacağınızı daha önceden bilebilirsiniz.

İK danışmanlık firmalarından aynı zamanda iş başvurusu yaptığınız pozisyonun şirkette yeni bir pozisyon olup olmadığını; eski ise daha önce aynı pozisyonda çalışan kişinin işten neden ayrıldığını veya çıkartıldığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede pozisyon için aranan özelliklerin tam olarak neler olduğunu anlayabilir, eksikliklerin nereden kaynaklandığı üzerinde çalışabilir ve buna uygun konuşabilirsiniz.Şirket kültürü ve yapılanması hakkında ayrıntılı bilgi alabileceğiniz danışmanlık firmaları aynı zamanda sizi maaş konusunda da daha önceden bilgilendirebilir. İK şirketleri sektör değişikliğine gideceğiniz dönemlerde, okuldan yeni mezun olduğunuz zamanlarda kısaca ihtiyacınız olduğu tüm dönemlerde kariyer hedeflerinize ulaşmanız için yanınızdadır.