Geçtiğimiz günlerde yurtdışında yapılan bir araştırma sonuçlarına göre iş görüşmelerinde adaylar tarafından yapılan en yaygın ve tuhaf yanlışlar açıklandı.

Toplam 2 bin 700 yöneticinin katıldığı araştırma sonuçlarına göre adayların iş görüşmelerinde en fazla yanlış yaptığı konular ve oranları şöyle:

Düzgün giyinmemek
%57

İlgisiz görünmek
%55

Daha önceki veya çalıştığı işveren hakkında olumsuz konuşmak
%54

Kibirli görünmek
%51

Görüşme esnasında telefonla konuşmak veya mesaj yazmak
%46

Sorulara uygun ve anlamlı cevap verememek
%34

İyi soru soramamak
%34

İş görüşmeleri her zaman rahat edeceğimiz ortamlarda geçmeyebilir. Ancak iş görüşmelerine spor veya açık kıyafetlerle gitmek yerine takım elbise ve ona uygun ayakkabı ve aksesuarlarla gitmek bırakacağınız ilk etki açısından oldukça önemlidir.

Nasıl giyindiğiniz kadar görüşmeye pozitif gitmeniz de bir o kadar önemlidir. Öyle ki iş görüşmesi her ne kadar istediğimiz kadar iyi geçmese de görüşme süresince olabildiğince pozitif görünmeye çalışmak karşı taraf üzerinde olumlu bir etki bırakır.

Kendinizi iş görüşmesinde daha rahat hissetmek için size sorulacağını düşündüğünüz sorular üzerinden görüşmeden önce evinizde ailenizle veya arkadaşlarınızla geçebilirsiniz. Cevabından emin olmadığınız soruyu biliyor gibi yanıtlamak yerine cevabını bilmediğinizi ancak sorunun giderilmesi konusunda nasıl bir yol izleyebileceğinizi anlatabilirsiniz.