Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri'nde Workplace Options tarafından yapılan bir araştırmaya göre; çalışanların büyük bir kesimi iş yerinde duygusal ilişkiye sıcak bakmıyor.

Daha önceki yıllarda bir tabu olarak görülen iş yerinde duygusal ilişki konusunda gerçekleştirilen ankete katılanların yüzde 88'i iş yerinde duygusal yakınlığın kabul edilemeyecek bir şey olduğunu belirtirken, yüzde 57'si ise yasaklanması gerektiğini düşünüyor. Ancak 4 çalışandan biri işyerinde bir kez duygusal ilişki yaşadığını itiraf ediyor.

Araştırmada katılımcıların yüzde 59'u eğer iş yerinde duygusal bir ilişki yaşayacak olurlarsa bunu saklayacaklarını da belirtiyor. İlişkilerini saklamayıp paylaşacaklarını söyleyen katılımcılar ise bu bilgiyi sadece çok yakın arkadaşları ve aileleriyle paylaşacaklarını dile getiriyor.

Ankete katılan 18-29 yaş arasındaki yüzde 51'lik bir kesim iş yerindeki ilişkinin sosyal ve profesyonel olarak olumlu sonuçları olacağını söylüyor. 29 yaşından daha büyük katılımcıların yüzde 79'u ise bunun daha çok olumsuz sonuçlar doğuracağını ancak sağlıklı iş ve özel hayat dengesinin kurulması açısından olumlu sonuçları olabileceğini dile getiriyor.

Ankette kadınların 2/3'ü iş yerinde duygusal ilişkinin yasaklanması gerektiğini söylerken, erkeklerin yüzde 53'ü ise izin verilmesi gerektiğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 57'i ilişkilerinin iş yerinde açığa çıkması durumunda işlerini tercih edeceklerini belirtiyor. Yüzde 16'lık kesim ise işlerini kaybedeceklerini düşünüyor.