Bu hafta Royal Economic Society (Kraliyet Ekonomi Derneği)'nin yıllık konferansında araştırmacıların sunduğu bir bildiriye göre, 2500'ün üzerindeki açılacağı ilan edilen iş için 5000'in üzerinde özgeçmiş gönderildi.

Her iki özgeçmişten biri fotoğrafsızdı; benzer bir özgeçmiş içeren diğeri ise ya çekici görünüşlü bir kadın veya erkeğin, ya da sade görünüşlü bir kadın veya erkeğin fotoğrafını içeriyordu.

Çekici erkeklerin %20'si başvurularına yanıt alırken, fotoğraf koymayanların %14'üne ve sade görünüşlü erkeklerin ise %9'una yanıt geldi. Ancak çekici kadınlar, bir iş görüşmesine sade görünümlü kadınlardan veya özgeçmişlerine fotoğraf eklemeyen kadınlardan daha az çağırıldılar.

Özgeçmişlerine fotoğraf koymayan kadınların başvurularına yanıt alma olasılıkları, sade bir fotoğraf koymuş olan kadınlardan %22 ve göz alıcı bir fotoğraflarını eklemiş olanlardan ise %30 daha fazlaydı.

Bir şirketin doğrudan istihdam yaptığı durumda da göz alıcı kadınlar, sade görünümlü ve fotoğrafsız kadınların aldığı yanıt oranının yarısı kadar yanıt aldılar.

Şirketlerin insan kaynakları yetkililerini kapsayan bir araştırmaya göre, istihdam edenlerin %96'sı kadın ve çoğunlukla da 20'li yaşlarda ve bek-r. Çalışmayı belgeleyenlere göre başvuru sahiplerinin nitelikleri, işyerinde göz alıcı kadınların bulunması istihdam edenlerin kıskançlığına yol açabileceği, ancak cazip erkeklerle böyle bir durum olmadığı için seçimlerinde rol oynuyor ve buradaki çifte standardın açıklanmasını kolaylaştırıyor.