New York'ta düzenlenen "BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (Global Compact) Liderler Zirvesi'ne" aralarında Türk işadamları ve kurum temsilcilerinin de bulunduğu 1200'den fazla üst düzey yönetici katılıyor.

Zirvenin açılışında konuşma yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, toplantıya dünyanın en büyük ve en iyi tanınan şirketlerinin yanı sıra daha küçük işletmelerin, kurumların, yatırımcıların ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığını söyledi. "Küresel İlkeler Sözleşmesi kadar başka hiçbir sosyal sorumluluk girişimi bu derece kapsayıcı ve küresel olamaz" diyen Ban Ki-mun, ilkeler ve kazancın birlikte yürüdüğünün kanıtlandığını ifade etti.

Toplantıda işverenlere sosyal sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunduğunu belirten Ban, iş adamlarından insan, işçi ve çevre hakları ile yolsuzlukla mücadelede daha fazla sorumluluk üstlenmelerini ve BM Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşmada yardım etmelerini istedi. "Amacımız 2020 yılında 20 bin üyeye ulaşmak" diye konuşan Ban, "Küresel İlkeler Sözleşmesi gönüllü bir girişim ama üyelerini de ilkeleriyle bağlıyor" dedi. Ban bir soru üzerine, girişimin ilk başladığında sadece birkaç şirket tarafından imzalandığını, pek bilinmediğini şimdi ise dünya çapında 8 bin üyesi olduğunu belirtti.

10 Temel İlke

Randstad Holding'in 2006 yılında imzaladığı ve aktif bir şekilde uygulama ve tanıtma görevi üstlendiği "BM Küresel İlkeler Sözleşmesi" dünyadaki şirketlerin "insan hakları, iş standartları, çevre duyarlılığı ve yolsuzlukla mücadele" kapsamında 10 temel ilkeyi benimsemesini bekliyor.

BM'nin Küresel İlkeler Sözleşmesine imza atan kurumlar, "insan haklarına saygılı olmayı, insan hakları ihlallerine karışmamayı, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkına saygı göstermeyi, insanları zorla çalıştırmaktan kaçınmayı, çocuk işçiliğini yasaklamayı, işte ayrımcılığı ortadan kaldırmayı, çevresel sorunlarla ilgilenmeyi, bu kapsamda sorumluluk almayı, çevreyle uyumlu teknolojiler geliştirmeyi, yolsuzluğu yasaklamayı" taahhüt ediyor.