Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) 2010 Türkiye İnceleme Raporu'nun açıklanması dolayısıyla, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ile birlikte Başbakan Merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

Gurria, OECD grubundaki pek çok ülkenin büyümesinin tahmin edilen kadar başarılı olamadığını ancak Türkiye'nin bir istisna olduğunu vurguladı. Türkiye'nin, makro ekonomik politikalarının son derece sağlam özellikler, taşıdığını, finansal istikrarının güçlü olduğunu anlatan Gurria, şöyle konuştu:

"Türkiye son derece dinamik ve krizin ortaya koyduğu sorunlara iyi cevap verip çözüm bulabilen bir ülke olarak ortaya çıktı. Krizin etkilerinden mümkün olduğunca uzak durmayı başardı. Türkiye, 2010 yılına girdiğimizde OECD genelindeki en kuvvetli ülke olarak karşımıza çıktı."

Türkiye'nin ilk 6 ay için yüzde 11 oranındaki büyümesinin son derece etkileyici olduğunu anlatan Gurria, "Dünya genelinde son derece güçlü bir ekonomik performans göstergesi bu. Bizim yüzde 7 gibi bir öngörümüz vardı. Türkiye'de son derece olumlu bir tablo görüyoruz" diye konuştu. İşsizliğin büyük bir problem olduğunu anlatan Gurria, "Ama Türkiye bu krizin yol açtığı iş kayıplarını gittikçe bertaraf etmeye başladı, hem tarım sektöründe hem de diğer sektörlerde istihdam yaratmaya başladı. Şimdi artık Türkiye'deki politika yapıcıların önündeki problem güçlü ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak. Bunu da halen kırılgan olan uluslararası piyasalar ortamında gerçekleştirmesi gerekiyor" dedi.

;