Sosyal ;Güvenlik Kurumu (SGK) ;Başkanvekili Fatih Acar, geçen eylül ayından sonra ilk kez Mayıs ayında sigortalı sayısında artış olduğunu açıkladı.

Acar, ''Geçtiğimiz yıl Eylül ayından bu yana işçi sayısında 800 bin civarında azalma olmuştu. Ama bu sene Mayıs ayında, azalıştan sonra ilk defa sigortalı sayısında 81 bin artış gerçekleşti. Bu bizim için önemliydi. ;Krizin etkilerinin azalmaya başladığı, yatırım ortamının düzeldiği bir ortama gidiliyor. Bunun önümüzdeki dönemde devam edeceğini ümit ediyoruz'' dedi.

Fatih ;Acar, kayıt dışı istihdam konusunda ciddi önlemler aldıklarını, ancak sorunun kısa vadede çözülemeyeceğini vurguladı. Sorunu çözebilmek için öncelikli olarak altyapıyı hazırladıklarını ifade eden Acar, şu bilgileri verdi: ''Geçtiğimiz 8 ay içinde bize gelen bilgilerle 320 bin kişiyi kayıt altına aldırdık. 81 ilde kayıt dışı istihdamla mücadele büroları kuruldu. Bunlara her yerden bilgi geliyor. Bilgiye dayalı yöntemle, kayıt dışı ile mücadele ediyoruz. Ayrıca 81 ilde müfettişler organize sanayi bölgelerine, ticaret odalarına gidiyorlar. Hedefimiz, iki yıl içinde kayıt dışı ile mücadelede gelişmiş ülkelerdeki % 8-10 seviyesini yakalamak. ;Bizde bu oran şu için çok yüksek. Bilimsel çalışmalar, bizdeki kayıt dışı istihdam oranının % 40'ın üzerinde olduğunu gösteriyor. İki yıl içindeki hedefimiz, %10'lar seviyesini yakalamak. ;Bununla ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor.''