Tüm dünyada yeşil büyümeyi teşvik ederek yeni iş alanlarının yaratılabileceği ileri sürülmekte.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, düşük-karbon sektöründe yapılacak yatırım ve yeniliklerin ekonomileri büyüteceğini ve istihdam yaratacağını öngörüyor.

Paris merkezli örgütün raporuna göre, 'yeşil ve büyüme birlikte ilerler' ve uluslar ekonomik gelişme ve istihdam piyasalarını besleyebilmek için çevreye dost gelişmeleri izlemeli.

Doğal kaynaklar sektörü kapsamında olan ticari fırsatların 2050 yılı itibariyle trilyonlarca dolarlık değer üretebileceğini iddia eden örgüt, bu alandaki altyapı geliştirme faaliyetlerinde yaşanacak devinimsizliğin maliyetinin de yüksek olabileceğine dikkat çekiyor.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, 'Doğru politikaların yerinde uygulanmasıyla yeni iş olanakları yaratabilir, refahı artırabilir, çevreyi koruyabilir ve yaşam kalitesini artırabiliriz. Hepsini aynı zamanda elde etmek mümkün,' dedi.

Finans piyasalarının 2008'de yaşadığı krizin en önemli mirasının halen işsizlik olması nedeniyle OECD son Ekonomik Görüşünde, istihdamı teşvik etmek amacıyla ülkeleri iş piyasalarını geliştirmeye çağırdı.