Mülakatta neler yapılacağına dair çok fazla bilgi var, birkaç ipucu ile mülakatta nasıl iz bırakılır aşağıda onu anlatacağız.

En eski ve önemli taktik mülakata önceden hazırlanmak. Bu yalnızca şirketin organizasyonunu öğrenmek ya da iş tanımını okumakla sınırlı olmamalı. Firmanın rakiplerini tanımalı, internet sitelerine girmeli, Google’dan araştırma yapmalı, sosyal medya hesaplarına göz atmalı ve hangi kuruluşlara hizmet verdiklerini sormalısınız. Bu sorular ve bilgiler, sizin organizasyonun yapısını ne kadar iyi anladığınızı karşınızdakine göstermiş olur.

Mülakat ipuçları

Hepsi olmasa da çoğu aday, mülakat için stresli olur. Klasik mülakat soruları için önceden çalışmak ve mülakata erken gelmek verilecek en önemli ipuçları.

Mülakat sırasında, sorulara az ve öz cevap vermelisiniz, bu da önceden hazırlanmakla mümkündür. Aynı zamanda işe karşı ne kadar istekli olduğunuzu belli edip, pozitif ve güler yüzlü bir yaklaşımda bulunmalısınız. Mülakat için en iyi taktiklerden biri de, kendinizi, mülakat yapan kişinin günlük çalıştığı kişilerden biri olarak göstermektir.

Mülakatı sonlandırma ve takip süreci

Mülakatı her zaman pozitif bir şekilde bitirmeye gayet etmelisiniz, örneğin mülakatı yapan kişiye bu iş için sizi çağırmalarından duyduğunuz memnuniyeti dile getirin ve sürecin ilerleyen zamanları için ise ne kadar hevesli olduğunuzu belirtin.

Mülakat sonrası için önerebileceğimiz son birkaç ipucu ise görüşmeyi yaptığınız kişiye mail üzerinden teşekkür notu yollamak, LinkedIn’den bağlantı kurmak ya da başvurunuza takiben size yollanacak sorulara hızlıca yanıt vermek olabilir.