Değerli paydaşlarımız,

Hem dünyamız hem de ülkemiz adına birçok yönüyle zorlayıcı bir yılı geride bırakıyoruz. Öncelikle; tüm okuyuculara zorlukların kolaylaşacağı ve tüm canlıların dünyamızı güzel bir şekilde paylaşacağı, sevdiklerimizle mutlu ve heyecanlı geçireceğimiz bir yıl diliyorum!

2023'te yaşanan ve 2024'te gündemimizdeki yerini kuvvetlendirerek koruyacak konuları üç ana başlıkta toplayabiliriz: Küresel doğa olayları, uluslararası çatışmalar/savaşlar ve teknolojideki gelişmeler. Özetleyecek olursak:

- Küresel olarak maalesef başta ülkemiz olmak üzere fazlasıyla doğal tehditlerle karşı karşıya kaldık. Global ölçekte sıcaklık seviyesi rekor seviyelere ulaştı, birçok ülke sel felaketi ile karşı karşıya kaldı. Yaşadığımız deprem canlarımızı aldı ve hepimizi fazlasıyla üzdü. Tüm bu doğa olaylarını düşündüğümüzde; sürdürülebilirlik konusunun tüm kurumların ana konularından biri olması gerektiği ve daha alınacak çok yolun olduğunu gözlemliyoruz. 

- Ülkemizin çevresinde yer alan ve maalesef sivil kayıpların da fazlasıyla yaşandığı savaşlar ve gerilimler insani değerlerimiz itibariyle hepimizi üzüyor. Bunun yanı sıra bölgenin daha da istikrarsızlaşmasına sebebiyet veriyor.

- Yapay zeka artık geri dönüşü olmayacak şekilde masamızın üstündeki önemli konulardan biri oldu. Önümüzdeki yıldan itibaren gündemdeki yerini katlanarak kuvvetlendirecek.

Ülkemiz perspektifinden değerlendirdiğimizde; Kahramanmaraş merkezli depremin bizi çok üzdüğü bir yıl geçirdik. Ancak yaşadığımız acılar, bir arada olduğumuzda ne kadar kuvvetli olabildiğimizi bize hatırlattı.

2023 bir başka açıdan; bizim için ayrı anlamlar taşıyan da bir yıldı. Büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının bize armağan ettiği cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir gurur ve mutlulukla kutladık, şehitlerimizi saygı ve minnetle andık. Bu vesileyle hiç olmadığı kadar "kadın" konusu tüm ülkemizin gündemine girdi. Farklılıkları kapsamak ve fırsat eşitliğini sağlamak geri dönüşü olmayacak şekilde ajandalardaki yerini aldı; daha da hızlanmamız gerekiyor.  

45.000 çalışanı ve 27milyar Euro cirosuyla, 39 farklı ülkede hizmet veren global ölçekte liderliğini sürdüren Randstad'ın 2023 ve 2024'te Türkiye özelindeki gelişmelerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Başta deprem konusu olmak üzere sosyal sorumlulukları öncüllediğimiz bir yılı geride bırakıyoruz. Randstad olarak sadece maddi destek değil, ekipçe sahada destek verdiğimiz bir işbirliği gerçekleştirmiş olmak; yaraları sarma konusunda bizde bir miktar da olsa katkımızın olması hissiyatını sağladı. 

Fırsat eşitliği ve kapsayıcılık konusu ana başlıklarımızdan biriydi. Sadece değerlerimiz ve çalışma şeklimiz olarak değil Yeniden Biz ile yaptığımız ortak çalışmalarla kadınların iş hayatına tekrar kazandırılması konusunda çalışmalarda bulunduk. 

Art arda iki yıldır Great Place to Work ödülünü son derece yüksek puanlarla alıyoruz. Ekibimiz ve kültürümüzle doğru yerde ilerlediğimizi görüyoruz.

Aynı zamanda 2024'e yeni marka vaadimiz ile giriyoruz: Partner for Talent. Yeni yıl ile birlikte müşteri ve adaylarımız için geliştirdiğimiz odağımızı yeni uzmanlık alanlarıyla derinleştireceğiz. Burada önemli olan müşterilerimiz ve adaylarımızla işbirliği geliştirmeyi sürdüreceğiz. Keza; dünya ve ülkemiz hiç olmadığı kadar bir yetenek kıtlığı döneminin içerisinde. Bu kısıt sadece beyaz yaka uzman, orta ve üst düzey rollerde değil; aynı zamanda mavi yakada da geçerli. Bu durum daha da uzun bir dönem devam edecek. Bu zorluğun farkındayız ve bu alanda çözümler üretmek için daha da fazla işbirliği gerçekleştirerek ilerleyeceğiz.

Dijital dönüşüm ve teknolojideki gelişmeler bizim de iş yapış şeklimizi olumlu yönde etkiliyor. Kendi iş akışlarımızın yanı sıra iş ortaklarımızla geliştirdiğimiz işleri daha fazla dijital süreçler ile ilerletmek için yatırımlarımız 2024 yılında da devam edecek.  

Her ne kadar 2023 genel konjonktürde zor bir yıl olmuş olsa da şirket olarak farklı uzmanlık alanları ve coğrafyalarda enflasyon haricinde çift haneli büyüdük. Genel merkezimiz olan İstanbul'un yanı sıra Gebze ve İzmir'den sonra, Bursa ve Ankara'da da genişlememizi sürdürdük. 2024'te farklı uzmanlık alanları, şehir ve bölgelerle büyümemize devam edeceğiz. İddiamız; en fazla fırsat eşitliği sunan ve uzmanlık geliştiren yetenek firması olmayı sürdürmek. 2024 yılının yetenekler, müşteriler ve çalışanlarımız için değer üretmeye devam edeceğimiz güzel bir yıl olacağını düşünüyorum.

Bir kez daha; tüm okuyuculara sevdikleriyle sağlıklı ve mutlu bir yıl diliyorum!

.

ufuk gedikli

Ufuk Gedikli

Managing Director